Mimo ciągłego monitorowania opłat masz problem ze zbyt wysokim foodcostem? Chciałbyś zmniejszyć wydatki, a jednocześnie zwiększyć zyski swojej firmy? Poznaj 6 przetestowanych sposobów na obniżenie foodcostu!
Czym jest foodcost?
Foodcost to wskaźnik finansowy wykorzystywany w branży gastronomicznej, który określa koszty poniesione na składniki użyte w przygotowaniu potraw. Wyrażany jest jako procent całkowitych kosztów, jakie firma poniosła na zakup składników w stosunku do przychodów z ich sprzedaży. Dokładne określenie tego wskaźnika jest kluczowe w ocenie rentowności działalności oraz ustaleniu odpowiednich cen, które zagwarantują zysk.
Jak ustalić foodcost?
Foodcost to procent z kosztu surowca podzielony przez cenę sprzedaży netto.
Jeśli całkowity koszt przygotowania danego dania (koszt składników + koszt przygotowania) wynosi 17,50 zł, a cena sprzedaży jednej porcji wynosi 35 zł, to znaczy, że foodcost wynosi 50%.
Wskaźnik foodcost w cateringach dietetycznych powinien oscylować w granicach 30-40%. Im mniejszy jest, tym lepiej dla działalności. Warto zatem sprawdzać go przynajmniej raz w miesiącu oraz starać się obniżyć jego wartość.
Jak obniżyć swój foodcost?
Teraz gdy już wiesz, jak obliczyć foodcost, warto zwrócić uwagę na strategie, które mogą pomóc w jego zmniejszeniu. Poniżej przedstawiamy kilka najistotniejszych kwestii, które warto wziąć pod uwagę, jeśli chcesz obniżyć foodcost swojej firmy.
Sezonowość
Sezonowe produkty są zwykle tańsze i łatwiej dostępne, dlatego warto wykorzystywać je w menu. Przykładem może być cukinia, która w sezonie kosztuje około 5 złotych, a poza nim, jej cena może wzrosnąć nawet dwukrotnie.
Optymalizacja menu
Koncentrując się na najlepiej sprzedających się daniach, możesz zoptymalizować menu i zmniejszyć koszty związane z mniej popularnymi daniami.
Porównywanie cen dostawców
Przeglądanie różnych dostawców i porównywanie cen pozwoli Ci na wybór najlepszej oferty. Warto pamiętać, że najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie korzystnych cen może być bezpośrednie dzwonienie do dostawców i negocjowanie warunków współpracy.
FOODcost a FOODwaste
Marnowanie jedzenia to nie tylko problem etyczny, ale także finansowy. Duża ilość żywności wyrzucona do kosza prowadzi do znacznego wzrostu kosztów. Nie zapominaj też o terminach przydatności! Dłuższy termin = mniej marnowania = mniejsze straty finansowe.
Optymalizacja kuchni i pakowni
Skuteczne zarządzanie zapasami, precyzyjne pomiary składników, brak pomyłek przy pakowaniu oraz właściwe przechowywanie produktów mogą pomóc uniknąć niepotrzebnego marnowania żywności, co przekłada się na oszczędności. Optymalizacja kuchni z kolei, pozwala na lepsze planowanie menu, uwzględniające optymalne wykorzystanie składników.
Progi i alerty foodcost
Kwestie wymienione powyżej są oczywiście ważne, ale odhaczenie ich na liście to zaledwie początek. Musisz być gotowy na zmiany i szybko reagować, aby utrzymać kontrolę nad kosztami i uniknąć strat. Dla wielu sprzedawców jest to niemałe wyzwanie, dlatego cennym narzędziem mogą okazać się innowacyjne progi i alerty foodcost.
We Flambia System sam wyznaczasz progi dla ustalonych grup cenowych, a kiedy ceny produktów je przekroczą, od razu zostajesz o tym poinformowany. Dzięki temu na bieżąco możesz dostosowywać ceny menu do obecnego foodcostu, a w razie potrzeby algorytm zaproponuje tańsze opcje zakupów.
Skorzystaj ze sprawdzonych narzędzi
Dzięki wdrożeniu powyższych punktów oraz współpracy z Flambia System foodcost Primate Diet został obniżony aż o 22%, co pozwoliło na zwiększenie zysków i zoptymalizowanie kosztów. To tylko jeden z wielu przykładów, jak nasz System może przyczynić się do sukcesu Twojej firmy. Nie tylko zapewniamy pomoc w marketingu i zarządzaniu, ale także stałe wsparcie z dostępem do Opiekuna Konta. Nasi specjaliści pomogą Twojej firmie na każdym etapie, począwszy od sprzedaży, poprzez planowanie, aż do działań marketingowych.
Hozzászólások