top of page

6 wskazówek jak zmniejszyć Foodcost Twojego cateringu

Zaktualizowano: 15 maj 2023


obliczanie przychodów w branży horeca

Mimo ciągłego monitorowania opłat masz problem ze zbyt wysokim foodcostem? Chciałbyś zmniejszyć wydatki, a jednocześnie zwiększyć zyski swojej firmy? Poznaj 6 przetestowanych sposobów na obniżenie foodcostu!

Czym jest foodcost?

Foodcost to wskaźnik finansowy wykorzystywany w branży gastronomicznej, który określa koszty poniesione na składniki użyte w przygotowaniu potraw. Wyrażany jest jako procent całkowitych kosztów, jakie firma poniosła na zakup składników w stosunku do przychodów z ich sprzedaży. Dokładne określenie tego wskaźnika jest kluczowe w ocenie rentowności działalności oraz ustaleniu odpowiednich cen, które zagwarantują zysk.

Jak ustalić foodcost?

Foodcost to procent z kosztu surowca podzielony przez cenę sprzedaży netto.Jeśli całkowity koszt przygotowania danego dania (koszt składników + koszt przygotowania) wynosi 17,50 zł, a cena sprzedaży jednej porcji wynosi 35 zł, to znaczy, że foodcost wynosi 50%.

Wskaźnik foodcost w cateringach dietetycznych powinien oscylować w granicach 30-40%. Im mniejszy jest, tym lepiej dla działalności. Warto zatem sprawdzać go przynajmniej raz w miesiącu oraz starać się obniżyć jego wartość.

Jak obniżyć swój foodcost?

Teraz gdy już wiesz, jak obliczyć foodcost, warto zwrócić uwagę na strategie, które mogą pomóc w jego zmniejszeniu. Poniżej przedstawiamy kilka najistotniejszych kwestii, które warto wziąć pod uwagę, jeśli chcesz obniżyć foodcost swojej firmy.

gotowanie dla cateringu dietetycznego


Sezonowość

Sezonowe produkty są zwykle tańsze i łatwiej dostępne, dlatego warto wykorzystywać je w menu. Przykładem może być cukinia, która w sezonie kosztuje około 5 złotych, a poza nim, jej cena może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Optymalizacja menu

Koncentrując się na najlepiej sprzedających się daniach, możesz zoptymalizować menu i zmniejszyć koszty związane z mniej popularnymi daniami.

Porównywanie cen dostawców

Przeglądanie różnych dostawców i porównywanie cen pozwoli Ci na wybór najlepszej oferty. Warto pamiętać, że najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie korzystnych cen może być bezpośrednie dzwonienie do dostawców i negocjowanie warunków współpracy.

FOODcost a FOODwaste

Marnowanie jedzenia to nie tylko problem etyczny, ale także finansowy. Duża ilość żywności wyrzucona do kosza prowadzi do znacznego wzrostu kosztów. Nie zapominaj też o terminach przydatności! Dłuższy termin = mniej marnowania = mniejsze straty finansowe.
obliczanie foodcost

Optymalizacja kuchni i pakowni

Skuteczne zarządzanie zapasami, precyzyjne pomiary składników, brak pomyłek przy pakowaniu oraz właściwe przechowywanie produktów mogą pomóc uniknąć niepotrzebnego marnowania żywności, co przekłada się na oszczędności. Optymalizacja kuchni z kolei, pozwala na lepsze planowanie menu, uwzględniające optymalne wykorzystanie składników.

Progi i alerty foodcost

Kwestie wymienione powyżej są oczywiście ważne, ale odhaczenie ich na liście to zaledwie początek. Musisz być gotowy na zmiany i szybko reagować, aby utrzymać kontrolę nad kosztami i uniknąć strat. Dla wielu sprzedawców jest to niemałe wyzwanie, dlatego cennym narzędziem mogą okazać się innowacyjne progi i alerty foodcost.

We Flambia System sam wyznaczasz progi dla ustalonych grup cenowych, a kiedy ceny produktów je przekroczą, od razu zostajesz o tym poinformowany. Dzięki temu na bieżąco możesz dostosowywać ceny menu do obecnego foodcostu, a w razie potrzeby algorytm zaproponuje tańsze opcje zakupów.

Skorzystaj ze sprawdzonych narzędzi

Dzięki wdrożeniu powyższych punktów oraz współpracy z Flambia System foodcost Primate Diet został obniżony aż o 22%, co pozwoliło na zwiększenie zysków i zoptymalizowanie kosztów. To tylko jeden z wielu przykładów, jak nasz System może przyczynić się do sukcesu Twojej firmy. Nie tylko zapewniamy pomoc w marketingu i zarządzaniu, ale także stałe wsparcie z dostępem do Opiekuna Konta. Nasi specjaliści pomogą Twojej firmie na każdym etapie, począwszy od sprzedaży, poprzez planowanie, aż do działań marketingowych.

Zacznij oszczędzać na swoim foodcost już dziś! Wejdź na naszą stronę i umów się na demo już teraz!bottom of page